Metoda przetłoku formowego

Metoda przetłoku jest jedną z technik stosowanych w produkcji uszczelnień, szczególnie tych o długich profilach. Metoda ta jest też wykorzystywana przy produkcji niskonakładowej skomplikowanych elementów, gdzie ważne jest też wykonanie wyrobu bez dużych wylewek. Ta metoda pozwala na tworzenie uszczelnień o specyficznym kształcie i długości, które są dostosowane do konkretnych aplikacji.

Guma NBR - materiał na uszczelnienia

Opis metody przetłoku formowego

Proces przetłoku rozpoczyna się od przygotowania elastomerowego materiału, który jest wstępnie podgrzewany i umieszczany w specjalnej maszynie przetłaczającej o budowie tłokowej, lub wytłaczającej w postaci śruby ślimakowej umieszczonej w cylindrze. Następnie, elastomer jest przetłaczany do formy wulkanizacyjnej, która znajduje się w prasie wulkanizacyjnej, lub jest tam bezpośrednio umieszczana. Tam w materiale znajdujący się w formie pod wpływem ciśnienia i temperatury zachodzi proces wulkanizacji elastomeru. Cały system jest starannie zaprojektowany, aby odpowiednio dopasować ilość podawanego materiału do objętości formy. Pozwala to odpowiednio wypełnić formę i zapewnić wystarczającą ilości materiału aby pod wpływem wytworzonego ciśnienia i temperatury proces wulkanizacji mógł zaistnieć.

Jedną z głównych zalet metody przetłoku jest możliwość produkcji uszczelnień o długich profilach, które mają specyficzne wymagania aplikacyjne. Przetłok pozwala na precyzyjne formowanie elastomeru, a proces ten może być stosowany do różnych rodzajów gum, w tym gumy silikonowej, gumy fluorowej i innych elastomerów o wysokiej elastyczności i odporności na warunki ekstremalne. Uszczelnienia wytwarzane za pomocą metody przetłoku są trwałe, elastyczne i odporne na działanie różnych czynników środowiskowych, takich jak temperatura, chemikalia czy obciążenia mechaniczne.

Jednym z przykładów wykorzystania metody przetłoku formowego jest produkcja zakończeń elementów kablowych, czy wykonywania izolacji połączeń elektrycznych. Metoda ta może być też wykorzystana do wykonywania połączeń sznurów i profili gumowych gdzie wymagane jest duża precyzja wykonania utrzymanie wysokiego ciśnienia i dobrego zwarcia narzędzia.

Metoda przetłoku znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, szczególnie w branżach takich jak przemysł chemiczny, petrochemiczny, energetyka, a także w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Uszczelnienia produkowane tą techniką są stosowane w różnorodnych aplikacjach, takich jak przewody, rury, zbiorniki, zawory i inne elementy, gdzie niezawodność i szczelność są kluczowe. Metoda ta stosowana jest jednak w produkcjach mniejszych serii, jednak dzięki dużej prostocie narzędzi można zapewnić dość przystępne koszty jednostkowe produkowanych elementów przy zachowaniu wysokiej jakości ich wykonania.

Podsumowanie

Podsumowując, metoda przetłoku jest skutecznym sposobem produkcji uszczelnień o długich profilach i specyficznych wymaganiach aplikacyjnych. Pozwala na precyzyjne formowanie elastomeru i tworzenie trwałych i elastycznych uszczelnień, które są odporne na różne czynniki środowiskowe. Ta technika znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, zapewniając niezawodne rozwiązania w wielu branżach i aplikacjach.

Więcej informacji o naszych materiałach, oraz wiele innych przydatnych informacji znajdą państwo w naszym słowniku. W skrócie to słownik gromadzi wiele przydatnych informacji podanych w zwięzły sposób, z tematycznym i alfabetycznym podziałem. Dodatkowo z możliwością wyszukiwania interesujących informacji.

Scroll to Top